Mājas kinozāles projektora pircēja ceļvedis: spožums

Mājas kinozāles projektora pircēja ceļvedis: spožums

17.05.2011.

Kas ir projektora spožums?

Tas, cik daudz apgaismojuma jūs redzat uz ekrāna, ir atkarīgs no šādiem diviem faktoriem: 

  • projektora gaismas jaudas;
  • ekrāna atstarošanas īpašībām. 

Ir divas biežāk izmantotās gaismas spožuma mērīšanas metodes. Viena ir mērīšana pēc Amerikas nacionālā standartu institūta noteiktās metodes, kur spožumu izsaka ANSI lūmenu vienībās. Tā tiek mērīta gaismas enerģija, ko ģenerē pats projektors. Otra metode ir foot-Lamberts (fL), kas ņem vērā arī ekrānu un mēra kopējo gaismas apjomu, kas tiek atstarots uz auditoriju. Ja jāizvēlas viena no šīm metodēm, foot-Lamberts metode ir piemērotāka, kad domājat par savas mājas kinozāles aprīkošanu. Taču, tā kā šī vērtība ir atkarīga no ekrāna izmēra un atstarošanas īpašībām, projektoru ražotāji parasti neveido fL specifikācijas, jo to nav iespējams definēt tikai projektoram, nezinot ekrāna īpašības.

Kāds gaismas spožums ir nepieciešams?

Projektora spožums ir viena no svarīgākajām projektora tehniskajām īpašībām. Kāds gaismas spožums ir nepieciešams? Kā jau minējām iepriekš, tas ir atkarīgs no apgaismojuma, projektora ekrāna izmēra un nolūka, kādam šis projektors tiks izmantots. Patiesībā izmantošanas nolūks ir svarīgākais kritērijs, kurš, domājot par gaismas spožumu, jāņem vērā pirmais.

Kad runa ir par mājas kinozāles projektoru, spožāks noteikti nenozīmē labāks. Tas, ko mēs vēlamies no šāda projektora ir – šim projektoram jāizstaro pietiekami daudz gaismas, lai nodrošinātu laba kontrasta (par kontrastu rakstīsim vienā no nākamajiem bloga ierakstiem) iegūšanu uz ekrāna, taču tas nedrīkst būt pārāk spilgts, lai, neatkarīgi no skatīšanās laika, nenogurdinātu skatītāju acis.

Video faili/mājas kinozāle. Tātad, ja jūs vēlaties atskaņot video failus un izmantot projektoru mājas kinozālē, nav nepieciešams pārāk liels spožuma līmenis, jo visticamāk, ka jūs koncentrēsieties uz projicēto attēlu un izslēgsiet jebkādu traucējošu faktoru pastāvēšanu, piemēram, samazināsiet telpu apgaismojumu. 

Izvērtējot nepieciešamo projektora spožumu, jāņem vērā ekrāna lielums. Parasti mājas kino projektoru klāsts piedāvā spožuma līmeni no 1500 līdz 2500 ANSI lūmeniem. Katrā ziņā mēs neieteiktu izvēlēties mazāk par 1500ANSI lūmeniem. Ja ekrāna izmērs ir līdz 213 cm, ~1500–2000 ANSI lūmenu spožumam būtu jābūt pietiekošam. Ja jums ir nepieciešams lielāks ekrāns, 213–305 cm, ieteicamais projektora spožums ir vismaz 2000–2700 ANSI lūmeni. Tam vajadzētu būt piemērotam vairumam lietotāju vajadzību. Atsevišķos gadījumos, kad ir nepieciešams vēl lielāks ekrāns, ir atrodami mājas kinozāles projektori ar spožumu pat līdz 5000 ANSI lūmeniem. Protams, šie kritēriji ir tieši saistīti ar telpām un vidi, kādās projektors tiks novietots.

Datorspēles/izklaide. Ja vēlaties projektoru izmantot video spēļu spēlēšanai, varētu būt nepieciešams to lietot arī pie ieslēgta apgaismojuma. Augstas spožuma pakāpes mājas kino projektors būs teicami piemērots, taču tas ir salīdzinoši dārgāks. Lētāka alternatīva ir augstas spožuma pakāpes datu projektors, ieteicams – DLP struktūras. Jaunākās paaudzes DLP projektori lieliski tiek galā ar video spēļu rādīšanu, turklāt tie ir plaši pieejami, un to uzturēšanas izmaksas nav pārāk augstas.

Svarīgi! Ņemiet vērā, ka atskaņojot video vai datorspēles, projektora gaismas spožuma zudums ir aptuveni 30–40%. Tātad, ja jums ir 2000 ANSI lūmenu projektors, video attēla spožums būs ~1200–1400 ANSI lūmeni.

Prezentācijas/datu attēlošana. Pieminēsim arī to, kāds spožums projektoram ir ieteicams, ja to paredzēts izmantot prezentācijas nolūkos. Ja meklējat datu projektoru (gan pārvietojamu, gan standarta), visticamāk, ka vēlēsieties iegūt skaidru un labi saskatāmu projekciju, vienlaikus saglabājot auditorijā labu apgaismojuma līmeni. Mazās un vidējās telpās (20–50 sēdvietas) tam būs nepieciešami vismaz 2500–3500 ANSI lūmeni (projekcijas ekrāna izmērs 213–305 cm). Mūsu ieteikums ir ~3000 ANSI lūmenu spožums. Ja ekrāna izmērs nemainās, arī lielākās telpās projektora spožums varētu palikt tāds pats. Taču realitātē ir tā, ka lielākās telpās nepieciešams arī lielāks projekcijas ekrāns. Tātad, ja ekrāna izmērs pārsniedz 305 cm, ieteicamais spožums ir ne mazāks kā 4000 ANSI lūmeni. 

Svarīgi! No tiešiem saules stariem jāizvairas jebkurā gadījumā. Ja tieša saules gaisma spīd uz projekcijas ekrāna vai ir tuvu tam, tad spožuma līmenis būtiski samazinās. 

Attēla autortiesības: Jeremy Yap on Unsplash

SIA “Certes.lv” atbilst ISO 9001 un 14001 standartiem
crosschevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram